Pompy ciepła idealnie sprawdzają się do chłodzenia pomieszczeń w okresie letnim. Chłodzenie budynków to energochłonny proces, a inwestorzy szukający oszczędności decydują się właśnie na pompy ciepła. W ten sposób można znacząco obniżyć bilans energetyczny budynku i ograniczyć nakłady finansowe na chłodzenie. Nowoczesne systemy klimatyzacji z pompą ciepła do chłodzenia wykorzystują cyrkulację powietrza. Pompa ciepła może zastąpić efektywne i wydajne klimatyzatory multi split. Jest to niedrogie, proekologiczne i wielofunkcyjne rozwiązanie.
Warto jednak wiedzieć, że do chłodzenia pompą ciepła nie sprawdzą się grzejniki, a przy podłogówce może pojawić się wilgoć, zwłaszcza jeśli temperatura powietrza przekroczy punkt rosy, który w okresie letnim wynosi 17 stopni Celsjusza. Często stosowanym rozwiązaniem są kliamkonwektory, które powstają z myślą o ogrzewaniu i chłodzeniu niskotemperaturowym – latem zastępują klimatyzatory a zimą grzejniki.
W pompach ciepła wykorzystuje się właściwości dolnego źródła ciepła, czyli wody, powietrza lub gruntu. Możliwe jest chłodzenie aktywne lub pasywne, przy czym do chłodzenia aktywnego konieczne jest włączenie sprężarki. Obieg czynnika chłodniczego musi być odwracalny i jest to możliwe także przy powietrznych pompach ciepła.
W chłodzeniu pasywnym nadmiar ciepła usuwany jest z budynku poprzez działanie pomp obiegowych. Część letniego ciepła może zostać zakumulowana i wykorzystana w okresie zimowym. Chłodzenie pasywne jest najefektywniejsze przy ogrzewaniu płaszczyznowym – system rur w ogrzewaniu podłogowym lub ściennym absorbuje nadmiar ciepła, który przechodzi przez wymiennik i trafia do dolnego źródła. Ograniczeniem tej metody jest kondensacja wilgoci w powietrzu, którą trzeba kontrolować.
Czytaj dalej: Jak dobrać klimatyzator do powierzchni i kubatury pomieszczenia?
SPLIT SYSTEM
Sławomir Gościewski
NIP 958-095-09-40
ul. Sobieskiego 127B/L1
84-230 Rumia
Kom: 509-68-27-27
Email: biuro@splitsystem.pl
AUTORYZOWANY DYSTRYBUTOR